(22) 242 80 55
  konferencje@municipium.com.pl

VIP SPEAKER prof. Andrzej Blikle

Andrzej Blikle 2016 w kawiarni 2

 

Turkusowa organizacja XXI wieku

Andrzej Blikle

26 stycznia 2017

Turkusowa samoorganizacja (nazwa pochodzi z książki F. Laloux „Pracować inaczej”, choć związane z nią idee są znane od połowy XX wieku) to pewien specyficzny model organizowania pracy w firmie lub instytucji, dzięki któremu taka organizacja osiąga ponadprzeciętną skuteczność — w tym biznesową, jeżeli jest firmą — co zawdzięcza odrzuceniu większości zdawałoby się nienaruszalnych zasad korporacyjnego porządku:

 • jako cel główny przyjmuje nie zysk, ale zmienianie świata na lepsze, a w tym zmienianie na lepsze własnego miejsca pracy,
 • rezygnuje z tzw. „systemów motywacyjnych” na rzecz poczucia satysfakcji każdego pracownika z tego co robi i jaki jest (motywowanie godnościowe),
 • buduje na zaufaniu, poczuciu odpowiedzialności i partnerstwie,
 • odrzuca współzawodnictwo na rzecz współpracy,
 • odrzuca zarządzanie — czyli wydawanie poleceń i kontrolę ich wykonania — na rzecz samoorganizacji zespołów; decyzje podejmują ci, którzy wiedzą, a nie ci, którzy mają władzę,
 • rezygnuje z hierarchicznej struktury kierowniczej na rzecz sieciowej struktury procesowej.

W firmie turkusowej nikogo nie trzeba pilnować, by pracował, nikogo nie trzeba oceniać, ani też zaganiać do pracy kijem i marchewką. A skoro nie trzeba ani pilnować ani zaganiać, to nie są potrzebni kierownicy-nadzorcy. Tam nikt nikomu nie wydaje poleceń, a zakres czynności każdego pracownika mieści się w jednym zdaniu: „robisz to co potrafisz, wtedy gdy jest to potrzebne”. W konsekwencji nikt nie mówi: „to nie należy do moich obowiązków”. Kierownicy przestają pełnić rolę nadzorców, a stają się liderami idei, mentorami w obszarach zawodowych i społecznych, moderatorami debat.

Jak pokazują coraz liczniejsze przykłady turkusowych organizacji, ich wysoce idealistyczne zasady są nie tylko możliwe do wdrożenia (choć stanowczo nie jest to łatwe), ale przede wszystkim niezwykle skuteczne. Laloux opisuje 12 takich organizacji (w tym 5 non-profit), a wśród nich największą na świecie amerykańską firmę przetwórstwa pomidorów Morning Star. Mnie od stycznia do czerwca 2016 r. udało się znaleźć aż 7 „turkusów” w naszym kraju. A wszystkie one doszły do swojej turkusowej formuły ani nie znając książki Laloux, ani nie wiedząc o sobie nawzajem. Wszystkie jednakże wyszły z tego samego racjonalnego założenia, że człowiek działa najskuteczniej w warunkach wolności, zaufania, partnerstwa i współpracy.

RANKING DOTACJI UNIJNYCH

Podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI ogłosimy wyniki rankingu dotacji unijnych w oświacie. Ranking ten poświęcony jest funduszom unijnym w budżetach samorządowych, ale obejmuje niezwykle ciekawy wycinek tego zagadnienia. Uwzględnimy w nim dotacje związane z finansowaniem bieżących zadań w oświacie (działy 801 i 854 budżetu), z pominięciem wydatków majątkowych. Pozycja samorządów w rankingu zależeć będzie od wielkości tych dotacji (bez środków na współfinansowanie) w przeliczeniu na jednego mieszkańca za okres 2007–2015. Choć to stosunkowo niewielka część funduszy UE, dla niektórych samorządów kwoty bywają znaczące. W trzech gminach (dwóch wiejskich i jednym niewielkim miasteczku) jest to w sumie ponad 1000 zł na mieszkańca. W 67 samorządach dotacje wyniosły łącznie ponad 400 zł na mieszkańca, a w 695 – ponad 100 zł. W sumie z takich dotacji w badanym okresie korzystało aż 89 proc. wszystkich samorządów. Dlaczego te dotacje są tak ważne? Duża część z nich przeznaczona została na edukację przedszkolną. W latach 2011–2015 łączna kwota pozyskanych na ten cel funduszy to ponad 330 mln złotych. Ponad 370 mln poszło na szkoły podstawowe. Gimnazja odgrywały tu stosunkowo niewielką rolę (128 mln zł). Znaczące środki (ponad 280 mln zł) przeznaczone były też na kształcenie i dokształcanie nauczycieli. Laureaci rankingu zostaną uhonorowani podczas Toruńskiego Wieczoru Artystycznego.

Laureaci rankingu

RAPORT WYDATKI NA OBIEKTY KULTURALNE

Podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI przedstawimy opracowany po raz pierwszy raport „Wydatki na obiekty kulturalne i ich efekty – najlepiej funkcjonujące obiekty kulturalne”. W raporcie zrobimy przegląd wydatków strukturalnych, inwestycji kulturalnych zrealizowanych przez JST. Pokażemy, jaki jest udział mieszkańców czy turystów w kulturze danej jednostki, a także zaprezentujemy najważniejsze – zdaniem autora – wydarzenia kulturalne i ocenimy, jak kultura i poniesione na nią wydatki wpływają na rozwój miasta oraz regionu, a tym samym na jego promocję.

Pobierz raport i ranking

WYSTAWA SPONSORSKA

Podczas IV edycji Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, sportu, dyrektorzy szkół i szkół zawodowych będą mogli zapoznać się z ofertą najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań z zakresu zarządzania oświatą, innowacji, kultury i sportu, kreatywnej przestrzeni nauczania oraz współpracy szkół zawodowych z biznesem.

Przedstawiciele firm będą mogli porozmawiać ze swoimi potencjalnymi klientami, przedstawić im swoje propozycje produktowe i zachęcić ich do skorzystania z ich rozwiązań.

TORUŃSKI WIECZÓR ARTYSTYCZNY

Szalony wieczór w nowoczesnych wnętrzach CKK JORDANKI, wypełniona artystycznymi wrażeniami zapewnionymi przez toruńskich artystów.

 

Gwiazdą Toruńskiego Wieczoru Artystycznego

będzie obchodzący w tym roku 35-lecie działalności artystycznej znany toruński artysta Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego NOCNA ZMIANA BLUESA.

NOCNA ZMIANA BLUESA ma w dorobku dwadzieścia osiem wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King czy Blues Brothers. Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe!

Skład zespołu Nocna Zmiana Bluesa:

 • Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna
 • Witold Jąkalski – slide gitar
 • Marek Dąbrowski – gitara akustyczna
 • Piotr Dąbrowski – gitara basowa
 • Grzegorz Minicz – bębny

Więcej o Nocnej Zmianie Bluesa na:
wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Wierzcholski
nocnazmianabluesa.pl

 

Nocna Zmiana Bluesa koncert większa rozdzielczość

 

Patronat Honorowy nad I KONGRESEM SZKOLNICYWA BRANŻOWEGO

herby kuratorium   mk

Organizatorzy:

MinicipiumMinicipium

Partner:

ecophon Enegry Landia ENGIEzoom natury    altarECM 2KL-IBEkdk            
 
  

Partner środowiskowy:

LOGO SZGiP zppsgipwzgwrp  OEIIZK kolorowy znazwa WWW RGB 2

Patronat medialny

pr       prtvp3      TV - Toruń   dww